تعمیر باتری تبلت

باتری تبلت

تعمیر باتری تبلت

تبلت‌ها رایانه‌های کوچک دستی هستند که از طریق لمس صفحه نمایشگریا استفاده از قلم به راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. نداشتن صفحه کلید، موس، سایر سخت‌افزار‌های کامپیوتر و حمل آسان تبلت‌ها را به نمونه‌های مورد توجه در بازار تبدیل کرده است. در ابتدا تبلت‌ها موضوع کار‌های علمی-تخیلی بودند و در نیمه دوم قرن بیستم، آثار مکتوب و نمایشی تولید شد که در آن‌ها رایانه‌های تبلت فقط یک امر تخیلی و شاید دست نیافتنی بودند.

اولین رایانه‌های تبلت در سال 1989در سطح جهانی تجاری‌سازی و وارد بازار شدند. تبلت‌ها را می‌توان در همه جا به دلیل قابل حمل بودن و داشتن وزن سبک استفاده کرد، به همین دلیل داشتن باتری تبلت قوی که توانایی نگهداشتن شارژ در زمان طولانی‌تری را داشته باشد، یک مزیت مهم برای آن‌ها به حساب می‌آید. بالا بردن کیفیت باتری و افزایش نگهداشتن شارژ یکی از مهمترین فاکتور‌های شرکت‌های تولید‌کننده است؛ چرا که تبلت‌ها بدون داشتن باتری مرغوب و با کارایی بالا، عملا بلا استفاده هستند.

 

باتری تبلت
باتری تبلت

 

باتری تبلت

شرایط ضرورت تعمیر باتری تبلت

باتری در تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل، ولتاژ و جریان برق را تامین می‌کند و یکی از مهمترین سخت‌افزار‌ها به شمار می‌آید، زیرا تمام مدتی که با دستگاه کار می‌کنیم باتری تبلت فعال است و فشار زیادی را متحمل می‌شود و چون با تمامی بخش‌ها در ارتباط است، آسیب دیدن آن می‌تواند سایر بخش‌ها را نیز دچار مشکل کند. مشکلات زیادی برای باتری‌ها می‌تواند پیش بیاید، به طور مثال باتری‌ها ممکن است پس از سال‌ها استفاده فرسوده شوند یا اینکه با ضربه خوردن، تماس با رطوبت و نوسانات برق آسیب ببینند. گاهی باتری‌ها دچار افزایش حجم و وزن می‌شوند یا به اصطلاح عمومی باد می‌کنند.

 

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چه زمانی یک باتری نیاز به تعمیر یا تعویض دارد؟

باتری تبلت در اولین سال‌های استفاده به راحتی می‌تواند چند سال کار کند و باتری تبلت ما را روشن نگه دارد، اما پس از مدتی کاربر متوجه می‌شود که کارایی باتری کاهش یافته و زمان استفاده از تبلت کم و حتی تقریبا نصف شده است. در این حالت شارژ باتری خیلی زود تمام می‌شود و نیاز به شارژ مجدد پیدا می‌کند، پس به راحتی می‌توان تشخیص داد که مشکل از باتری تبلت است و باید برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کرد.

دومین گزینه‌ای که می‌تواند دلیل بر خرابی باتری باشد، خاموش شدن تبلت در حالی که شارژ کافی دارد، است. وقتی با تبلتی که تازه از شارژ جدا شده کار می‌کنیم و بعد از دو الی چند ساعت، تبلت خاموش شده و نیاز به شارژ مجدد دارد، این مسئله چیزی جز خرابی باتری نمی‌تواند باشد. گاهی هم تمامی نرم‌افزار‌ها و سخت‌افزار‌های تبلت سالم هستند اما تبلت هنگ کرده و امکان استفاده به کاربر را نمی‌دهد، در چنین حالتی نیز تنها مشکلی که به ذهن می‌رسد خرابی باتری است. کوچک شدن و یا بادکردن باتری، خوردگی، داغ شدن و… علائمی دیگر از خرابی باتری هستند که نیاز به تعمیر یا تعویض باتری را نشان می‌دهند.

کالیبره کردن باتری تبلت

 

کالیبره کردن باتری تبلت و کاربردی‌ترین روش ممکن برای آن

تبلت ما گاهی ممکن است خیلی زود شارژ خالی کند، دیر شارژ شود و یا اصلا شارژ نشود، در این حالت معمولا شارژر، کابل و سایر ملزومات توسط کاربر چک می‌شود اما این مشکل معمولا از هیچکدام از آن‌ها نیست و باتری تبلت آسیب دیده است. امروزه در بیشتر تبلت‌ها از باتری‌های لیتیومی یونی استفاده می‌شود که پس از سال‌ها استفاده ممکن است مقداری از ظرفیت خود را از دست بدهند. در این شرایط باتری به میزانی که سیستم عامل تبلت ما نشان می‌دهد شارژ نشده است، در سیستم عامل تبلت فایلی وجود دارد که اطلاعات زیادی از باتری، از جمله ظرفیت باتری را ذخیره می‌کند و با کاهش ظرفیت باتری تبلت دیگر عدد درستی از شارژ را به ما نشان نمی‌دهد. پس در اینجا مهمترین موضوع، نشان دادن میزان صحیح شارژ باتری توسط سیستم عامل تبلت است.

کالیبراسیون یا کالیبره کردن باتری، یعنی تعمیر حالتی که در آن، سیستم عامل تبلت در نشان دادن میزان واقعی شارژ باتری دچار مشکل شده است. کالیبراسیون عمر باتری را افزایش داده و شارژ تبلت را بیشتر نگاه می‌دارد.

 

کالیبره کردن باتری
کالیبره کردن باتری

 

برای کالیبره کردن دو روش عمده وجود دارد:

 • کالیبره کردن باتری بدون نیاز به روت
 • کالیبره کردن باتری تبلت‌های روت شده

در کالیبره کردن باتری بدون نیاز به روت، از تبلت خود استفاده می‌کنیم تا زمانی که شارژ آن تمام شده و خاموش شود، تبلت را مجددا روشن کرده و استفاده می‌کنیم تا زمانی که دوباره خاموش شود، سپس در همان حالت خاموش، آن را به شارژ می‌زنیم تا به شارژ 100 درصد برسد، بعد تبلت را از شارژر جدا کرده و روشن می‌کنیم اگر درصد شارژ از 100 کمتر بود دوباره به شارژ می‌زنیم تا زمانی که به 100 درصد برسد. پس از شارژ کامل تبلت را ریستارت می‌کنیم و بعد از راه‌اندازی اگر شارژ 100 درصد داشت، نیاز به کار دیگری نیست اما درغیر اینصورت عمل شارژ را تا جایی که شارژ به 100 برسد تکرار می‌کنیم. این روش بهتر است هر سه ماه یکبار انجام شود، اگر چه عوارضی برای باتری تبلت دارد اما به رفع مشکل آن کمک می‌کند. در کالیبره کردن تبلت‌های روت شده، به اپلیکیشن Battery Calibration نیاز است و تقریبا مانند روش اول عمل می‌کنیم.

اپلیکیشن را دانلود کرده و در زمانی که شارژ باتری 100 درصد باشد آن را اجرا می‌کنیم و روی Battery Calibration فشار می‌دهیم. بعد از کالیبره شدن از تبلت استفاده و شارژ را تخلیه می‌کنیم. پس از خاموش شدن به شارژ می‌زنیم تا 100 درصد شارژ شود و اکنون تبلت کالیبره شده و آماده استفاده است. کالیبراسیون اگه جواب ندهد و باتری تعمیر نشود معمولا کارشناسان تعمیر قسمت‌هایی از باتری را لحیم کاری می‌کنند.

احیای باتری تبلت

 

احیای باتری تبلت‌ها و روش‌های آن

باتری‌های لیتیومی یونی و پلیمری که امروزه در تبلت‌ها و گوشی‌ها استفاده می‌شوند عمر مفید کوتاهی دارند و با تمام شدن آن راهی برای تعمیر باتری نمی‌ماند. اما اگر باتری برای مدت طولانی استفاده نشده باشد، کم شارژ شود یا زمان شارژ شدن آن طول بکشد، می‌توان از روش‌های احیای باتری برای استفاده مجدد آن استفاده کرد.

 

 • شوک دادن به باتری

در زمانی که باتری تبلت برای مدت طولانی استفاده نشده است این روش برای احیای آن مفید خواهد بود. در این روش دو سیم برق که هردو از یک سو به باتری(به طور مثال 9 ولتی)متصل هستند را از سوی دیگر به کانتکت‌های مثبت و منفی باتری تبلت وصل می‌کنیم، بعد از یک دقیقه اتصال را قطع و از باتری احیا شده استفاده می‌کنیم.

 

 • تمیز کردن کانتکت‌های باتری

یکی از روش‌های احیای باتری این است که به طور مرتب کانتکت‌های طلایی باتری را تمیز کنیم. این کانتکت‌ها در اثر رطوبت هوا و گردوغبار به مرور زنگ‌زده و کثیف می‌شوند و راه شارژ شدن باتری تا حدودی مسدود می‌شود. بعد از پاک کردن این کانتکت‌ها که محل اتصال باتری و تبلت هستند، باتری مجددا احیا شده و به خوبی شارژ می‌شود.

 

 • پوشاندن درز‌های باتری

یکی از تاثیرگذارترین روش‌های احیای باتری پوشاندن درز‌های باتری است. در شرایطی که باتری تبلت به اصطلاح باد می‌کند و دیگر قابل احیا نیست باید تعویض شود، اما گاهی این تغییر حجم اندک بوده و فقط بین بدنه باتری و فریم ان فاصله می‌افتد که باید با چسب نواری پوشانده شود تا هیچگونه درزی مشاهده نشود.

 

 

باتری تبلت
باتری تبلت

 

فریز کردن باتری تبلت

 • فریز کردن باتری

نشت الکتریکی پدیده‌ای است که در زمان استفاده زیاد از تبلت و داغ شدن آن اتفاق می‌افتد. زمان استفاده از تبلت الکترون‌ها به شدت در حال حرکت هستند و انرژی جنبشی بالا می‌رود و این بالا رفتن و افزایش حرکت باعث نشت الکتریکی می‌شود که باتری لیتیومی در این حالت احتیاج به سرد شدن دارد، پس بهتر است باتری را داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و یک ساعتب داخل فریزر گذاشت، به این طریق می‌توان به راحتی باتری را احیا کرد.

 • احیای باتری با لامپ

در این روش از تبلت استفاده می‌کنیم تا شارژ آن صفر شود و بعد به شارژ می‌زنیم تا کاملا شارژ شود، سپس سر یک سیم برق را به کانتکت مثبت و سر دیگر آن را به لامپ 5/1 ولتی وصل می‌کنیم. برای کانتکت منفی نیز این کار را تکرار می‌کنیم. لامپ با انرژی باتری روشن می‌شود، تا خاموش شدن لامپ منتظر می‌مانیم سپس آن را جدا کرده و به شارژ می‌زنیم.

 • پالس از باتری دیگر

در این روش از یک باتری 9 ولتی ویک سیم ضخیم استفاده می‌کنیم و باتری را تا شارژ شدن کامل به منبع تغذیه متصل می‌گذاریم.

باتری تبلت

 

سوالات متداول در مورد باتری تبلت

 1. آیا باتری نو قبل از استفاده احتیاج به شارژ شدن دارد؟

امروزه از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌شود که با کیفیت هستند و نیازی نیست قبل از اولین استفاده به شارژ‌زده شوند.

 1. آیا می‌توان باتری را با داشتن هر درصدی از شارژ به شارژر وصل کرد؟

بله. باتری‌های لیتیومی امروزی بهتر است قبل از تخلیه کامل شارژ و به صفر رسیدن، به شارژر متصل شوند. این برای دیرتر به پایان رسیدن عمر مفید آن‌ها مناسب‌تر است.

 1. آیا می‌توان تبلت را برای مدت طولانی به شارژ زد؟

برخلاف تصور عموم مردم، باتری‌های لیتیوم یونی، فقط تا جایی که نیاز است شارژ می‌شوند و شارژ بیشتر از حد خود دریافت نمی‌کنند، اما بهتر است زمانی که تبلت را به شارژ می‌زنیم، برای کاهش دمای باتری تبلت در حال شارژ، آن را در جای خنک قرار دهیم.

نتیجه‌گیری

باتری‌های امروزی عمر مفید مشخصی دارند که با رعایت برخی اصول می‌توان آن را افزایش داد و با روش‌هایی مانند کالیبراسیون و احیا می‌توان باتری‌ها را عیب زدایی و دوباره استفاده کرد و در صورتی که این روش‌ها پاسخگو نبودند، باتری را باید تعویض کرد.

مسعود دامغانی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟