خانه / مهارت فردی / افراد مغرور و متکبر چه خصوصیاتی دارند؟

افراد مغرور و متکبر چه خصوصیاتی دارند؟

افراد مغرور و متکبر چه خصوصیاتی دارند؟ | معرفی ۸ ویژگی رفتاری انسان های مغرور


هر فردی خصوصیات اخلاقی منحصر به خودش را دارد. این خصوصیات اخلاقی چه خوب و چه بد، شخصیت او را شکل می‌دهند. قطعا هیچ کدام از ما نیز از این قاعده مثتثنی نیستیم. همگی ما خصوصیات بد و خوبی داریم که در کنار آنها شخصیت ما تعریف می‌شود. نمی‌توان هیچ فردی را با خصوصیات اخلاقی خوب و فردی را با خصوصیات اخلاقی تماما بد یافت. همه ما از کودکی تفاوت بین صحیح و غلط و خوب و بد را می‌دانیم. رفتار‌های نا‌شایست برای هر سن، فرهنگ و آیینی بد و ناشایست هستند. حال که اینطور است، نظرتان در مورد خصوصیات‌های اخلاقی نظیر مغرور بودن، تکبر، خود‌ دوستی، جاه طلبی و امثال چنان خصوصیات‌هایی چیست؟ آیا می‌توان به صورت قطعی آنها را خوب و یا بد خطاب کرد؟

غرور و تکبر خصوصیاتی هستند که در وجود تمامی انسان‌ها هست. این خصلت ممکن است گاهی پر‌رنگ‌تر و گاهی کم رنگ‌تر دیده شود. اگر انسان مغرور نباشد، به هر خفتی تن می‌دهد و این با اصل خلقت در تضاد کامل قرار دارد. اما چه مساله‌ای پیش می‌آید که به یک فرد می‌گوییم مغرور؟ آیا غرور برابر خود دوستی مفرط است؟ آیا انسان نباید خود دوست باشد؟ اصلا ایجاد رفاه در زندگی ثمره خود‌ دوستی انسان است؟

تمامی این‌ها سوالاتی هستند که ممکن است در ذهن شما ایجاد شوند. جوابی قطعی برای پاسخ به سوالات شما وجود ندارد. به طور کلی چنین خصلت‌هایی نسبی هستند. با توجه به شرایط مختلف میزان این خصلت در وجود یک فرد، مثبت یا منفی بودن آن را مشخص می‌کند. این یعنی اگر فردی تن به هر خفتی نمی‌دهد، مغرور به حساب می‌آید؟ یا اینکه معنای خفت برای او متفاوت است؟

به منظر تشخیص یک فرد مغرور از کسی که عزت نفس دارد، کارشناسان یک سری معیار را در نظر گرفته‌اند تا تشخیص دهند که چه کسی مغرور است. در ادامه با ویژگی‌های رفتاری یک انسان مغرور آشنا خواهیم شد.

ویژگی‌های رفتاری یک انسان مغرور
قبل از شروع باید این را بدانید که تمامی این مشخصه‌ها ممکن است به صورت هم‌زمان در یک فرد مغرور دیده نشوند. درجات مختلفی از غرور و تکبر در افراد مختلف وجود دارند. نمی‌توان به صورت محض یک فرد را خیلی متکبر و فردی را بدون عزت نفس نامید.

افراد مغرور و متکبر

میل شدید به شنیدن مدح و ستایش دیگران


افرادی که دچار غرور و تکبر هستند، میل شدیدی به این دارند که دیگران مدح او را بگویند. افراد متکبر زمانی که از دهان فردی مدح و ستایش می‌شنوند، به سرعت شیفته او می‌شوند. آنها افراد را بر این اساس دسته بندی می‌کنند و به آنها بها می‌دهند.

همه ما تمایل به این داریم که بابت کاری که به درستی انجام داده‌ایم، از ما قدردانی شود. این حس بسیار با میل شدید به شنیدن مدح و ستایش تفاوت دارد. افراد متکبر تمایل دارند بدون حتی اینکه کاری انجام داده باشند، مورد مدح و ستایش قرار بگیرند.

صحبت در مورد موفقیت‌ها و خصلت‌های مثبت
افراد مغرور و متکبر به شدت مایل دارند تا از خودشان تعریف کنند. این تعریف از خود به نوعی فخر فروشی به دیگران است. آنها علاقه دارند تا نسبت به موفقیت‌های خود به دیگران فخر فروشی کنند. افراد متکبر و مغرور تمایل دارند تا در مرکز توجه واقع شوند و همه به آنها احترام بگذارند.

زمانی که از خود تعریف می‌کنند، حسی در آنها به وجود می‌آید که انگار همه افراد به او احترام می‌گذارند. این حس باعث می‌شود تا همواره به تعریف از خود و فخر فروشی ادامه دهد. توجه داشته باشید که در صورتی می‌توان این مساله را معیاری بر تشخیص تکبر فرد دانست که این کار به دفعات تکرار شود و چند تعریف کوتاه دال بر این موضوع نیست.

ظاهری عامه فریب
افراد مغرور و متکبر

این دسته افراد به خاطر اعتماد به نفس بالایی که دارند، در ظاهر ممکن است شما را جذب خود کنند. اما در تمامی رفتار‌های دوستانه‌اش تلاش دارد تا برتری خودش را نسبت به شما ثابت کند. در رفتار یک فرد متکبر و مغرور، اصلا دلسوزی و هم‌دردی دیده نمی‌شود. آنها تنها در ظاهر رفتاری گرم و صمیمی از خود بروز می‌دهند و در باطن یک شخصیت تاریک و برون‌گرا دارند.

مخفی کردن نقاط ضعف
شاید از خودتان بپرسید این همه فخر فروشی و تکبر چه سودی برای یک فرد مغرور دارد؟ جواب سوال شما سادست. این دسته افراد شاید نسبت به یک فرد عادی دارای نقاط ضعف بیشتری نیز باشند. آنها تلاش می‌کنند تا با حضور در مرکز توجه و شلوغ کردن وضعیت، نقاط ضعف متعدد خود را مخفی نگه دارند.

غرور و تکبر
اگر متوجه شدید تا فردی تلاش می‌کند با بر هم زدن افکار نقاط شعف خود را مخفی کند، بدانید که او فردی متکبر است. افراد مغرور بسیار از دیده شدن نقاط ضعف خود هراس دارند. آنها دست به هر کاری می‌زنند تا دیگران متوجه این نشوند که دارای ضعف است. افراد مغرور تلاش دارند تا یک ظاهر پوشالی بی نقص از خود در معرض دید دیگران قرار دهند.

افراد مغرور و متکبر
مشکل در ارتباط برقرارکردن
ارتباط یک فرآیند دو طرفه است. در فرآیند ارتباط بین یک فرد مغرور و یک فرد عادی، هر دو طرف راضی به مشارکت نیستند. یک فرد متکبر، معمولا دیگران را لایق این نمی‌‌داند تا با او ارتباط برقرار کنند. از طرفی هیچ کس تمایلی به ارتباط با کسی که خودش را از او بالاتر می‌بیند ندارد.

البته افراد مغرو از این بابت راضی هم هستند. هرچقدر در انزوای بیشتری باشند، نقاط ضعف آنها کمتر و دیر‌تر شناسایی می‌شوند. جزء مشخصات افراد متکبر این است که تمایلی به ارتباط برقرار کردن با دیگران ندارند. مهم‌تر از همه اینکه دلیل این کار خود را نالایق بودن اطرافیان خود می‌داند و نه رفتار ناشاسیت خودش.

قطعا هیچ کس تمایل به شنیدن فخر فروشی‌های یک فرد متکبر ندارد، اما خودشان نمی‌خواهند این مساله را قبول کنند.

عدم قبول اشتباهات و عدم انتقاد پذیری توسط افراد مغرور
از نظر یک فردی که دارای غرور کاذب است، هر کس و هر چیزی می‌تواند مقصر باشد غیر از خود او. از این رو یک انسان مغرور هیچ‌گاه اشتباه خود را نمی‌پذیرید و به جای قبول آن سعی در بهانه تراشی می‌کند. شاید برای ما هم پیش آمده باشد که نخواهیم اشتباه خودمان را بپذیریم. بله درست است، این مساله در بسیاری از ما چندین بار دیده شده است، اما یک فرد متکبر، تقریبا در اکثر موارد اشتباه خود را بر گردن مسائل مختلف می‌اندازد.

علاوه بر نپذیرفتن اشتباه، آنها اصلا انتقاد‌پذیر نیستند. اصل اول انتقاد‌پذیری این است که فرد اشتباه خود را قبول کرده باشد و بخواهد آن اشتباه را با کمک انتقادات اصلاح کند. اما فردی که اصلا باور ندارد که اشتباه از اوست، انتقاد معنایی ندارد. در بسیاری از موارد اگر به آنها انتقاد کنید، اصلا به صحبت شما گوش نمی‌دهند و صحنه را ترک می‌کنند.

افراد مغرور به ندرت عذر‌خواهی می‌کنند
این مساله نیز دقیقا از مورد قبلی نشات می‌گیرد. فردی عذر‌خواهی و طلب بخشش می‌کند که اشتباه کرده باشد. بهتر است بگوییم شخصی این کار را می‌کند که قبول کرده باشد اشتباه کرده. از نظر یک فرد مغرور و متکبر، اشتباهی صورت نگرفته که بخواهد به خاطر آن عذر خواهی کند. او رفتار ناشایست‌اش را حق خود می‌داند و از آن بابت هیچ پشیمانی ندارد.

 
این رفتار به خاطر این است که حس می‌کنند با معذرت خواهی، جایگاه والای خود را از دست می‌دهند. آنها یک جایگاه والای خیالی برای خود ساخته‌اند و خود را درون آن قرار داده‌اند. این جایگاه تنها در ذهن آنهاست و شاید دیگران چنین احترامی برای او قائل نباشند، اما او چنین تصوری داشته و عذر خواهی را عقب نشینی از آن جایگاه می‌داند.

یک فرد متکبر را به هیچ عنوان نمی‌توان قانع کرد که اشتباه نموده. به همین دلیل اگر با یک فردی که غرور بیش از اندازه دارد طرف هستید، سعی نکنید با او کلنجار بروید. او شما و همه کائنات را مقصر می‌داند اما خودش را نه!

افراد مغرور و متکبر
افراد مغرور بی گذشت هستند
افرادی که دارای غرور زیادی هستند، همواره خودشان را داخل یک مسابقه همیشگی می‌بینند. آنها تصور می‌کنند باید برنده باشند حتی اگر به قیمت نابود کردن دیگران باشد. این دسته افراد نه تنها سعی در مخفی کردن اشتباهات دیگران نمی‌کنند، بلکه با تمام وجود تلاش می‌کنند تا آن اشتباه را به دیگران نشان دهند. آنها تصور می‌کنند که با نشان دادن ضعف دیگران، خودشان قوی‌تر جلوه می‌کنند.

یکی از روش‌های دیگری که افراد مغرور به خاطر حفظ غرور خودشان سعی می‌کنند تا نقاط ضعف خود را مخفی کنند، همین روش است. آنها با نشان دادن نقاط ضعف دیگران، نقاط ضعف خود را مخفی می‌کنند.

در نهایت باید به این مساله توجه داشته باشید که مرز بین عزت نفس، اعتماد به نفس و غرور نا به جا بسیار باریک است. شما باید بسیار دقت کنید تا تفاوت بین این سه خصیصه اخلاقی را تشخیص دهید. تقریبا مشخصات همه آنها یکسان است و در شدت است که با یکدیگر تفاوت دارند.

توجه داشته باشید که غرور به شرایط زندگی فرد هم بستگی دارد. برای مثال انجام یک کار بسیار سطح پایین برای فردی که از نظر جایگاه اقتصادی در مقام بالایی قرار دارد، عزت نفس است. اما ممکن است انجام همان کار برای فردی که از نظر شغلی در مقام پایین‌تری قرار دارد، هیچ ایرادی نداشته باشد. در چنین مواردی اگر فرد از انجام آن کار سر باز‌زند، این نشانه غرور است.

انجام یک سری از کار‌ها برای دسته‌ای خاص از افراد کاملا غیر‌ممکن است و هیچ ربطی به غرور کاذب ندارد. شاید برای ما هم همین‌طور باشد. هر فرد را بسته به طبقه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، خانوادگی و شغلی‌اش باید بسنجید. برای قیاس دو فرد باید آنها در یک جایگاه قرار داشته باشند و اگر نه این قایس کاملا اشتباهی خواهد بود.

فقط توجه داشته باشید قبل از اینکه دیگری را قیاس کنید، خودتان را در بسنجید. شاید این شما هستید که با غرور نا به جا دیگران را آزار می‌دهید. کافیست یک بار رفتار خودتان با دیگران را تحلیل کرده و همانگونه که دیگران را قضاوت می‌کنید، خودتان را قضاوت کنید.

درباره‌ی فاطیما

موفق خواهم شد... نه فورا... ولی حتما...

همچنین ببینید

چگونه احساسات خود را کنترل کنیم؟

چگونه احساسات خود را کنترل کنیم؟ ۴ راهکار برای کنترل احساس در مواقع هیجانی شدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *